sobota 1. června 2019

První album pro děťátko – a všechna jeho poprvé už nezapomenete


Tenhle typ alba jsem zařadila do nabídky díky jedné milé tetě, která chtěla své neteři Olivii věnovat do života krásnou vzpomínku. Alba, co jsem nabízela byla moc malá. A tak jsme sáhly po klasickém formátu, trochu větší A4. Že je vám to povědomé? No jasně, jako malí jsme je měli všichni. Dřív moc na výběr nebylo. Ale teď? Co vybrat dřív?

Před touhle otázkou stojí nejedna maminka, která chce uchovat krásnou vzpomínku na všechna ta poprvé toho nejmilovanějšího človíčka. Dnes existuje několik druhý alb i systémů, jakým můžete fotky archivovat. Vždy to ale padá na tom, kolik chcete do tvoření alba investovat peněz a času. To si rozebereme si pěkně dopodrobna se vším všudy v příštím článku.

 

Proč věnovat celé jedno album prvnímu roku děťátka

 

Ale jedno doporučení vám sem dám. Pokud rádi fotíte, milujete listovat fotkami a připomínat si ta vaše nej dobrodružství, pořiďte si na celý první rok vašeho miminka jedno album.

Já osobně jsem tím návalem fotek byla překvapená. A to jsem fotila nerada. Hlavně sebe. Jsem zářný příklad ženy, že prvním miminkem se jí převrátí svět naruby. Totálně se mi přeskládaly hodnoty. Taky jsem začala fotit selfíčka! To abychom s dcerkou měly vůbec nějaké společné fotky.

Budete totiž fotit každý rošťácký úsměv, každou novou polohu, kterou se dítko naučí, uděláte z něj malou hvězdu přehlídkových mol a budete muset vyfotit každý roztomilý outfitek. Poprvé v kočárku, poprvé v nosítku, první výlet, pak už sedí, dělá první krůčky… tohle všechno budete muset v albu mít. A tak jedno album bude tak akorát. Další roky už to tak žhavé nebude, to vám možná další album vydrží až do školky. Ale první rok je první rok.

 

Proč do alba nedávat jen fotky, ale psát i text

 

S prvním albem jsem si uvědomila, jak je to focení a dokumentování důležité. Každý měsíc se malá měnila a rostla a měnil se i náš režim. A já si nebyla schopná přesně vybavit, jak to bylo před dvěma měsíci. Vše vyřešilo album, kam jsem to zdokumentovala. Nejen pomocí fotek, ale i textu. Člověk prostě zapomene.

Před tím, než se dcerka narodila, jsme se s mužem jako správně natěšení budoucí rodiče vyptávali, jak jsme to měli my. Kdy nám vylezl první zub? Kdy jsme začali lézt? Co bylo naše první slovo? A víte co? Ony to už nevěděli. Nemohly si vzpomenout. Nezapsali si to. Nás to hodně mrzelo, jak si to ty naše mámy nemohou pamatovat? No… nepamatují. První rok je pěkná jízda. A máma je ráda, když se vyspí, že jo. 


A tak si ke každému měsíci napište pár vět. Co nového děťátko umí, jak poporostlo, co jste zažili za krásné i smutné chvíle. Sami si to rádi jednou připomenete. Nebo až přibude další dítko a vy budete chtít porovnat, jak je na tom oproti staršímu bráchovi. Já vím, nemá se to dělat. Ale ruku na srdce, kdo neporovnává a nekouká na internet, jestli to jeho mimi umí všechno, co má?


Jak to dopadlo s albem pro Olivii

 

A zpět k albu. Při jeho konstrukci jsem na všechny ty lampálie s alby myslela. Oliviina teta mi nejprve vyplnila formulář, kde jsme dali dohromady štítky s nápisy na míru, vybrala si barvu desek a taky kolekci, kterou budou zdobeny vnitřní listy. Teď se s miminkovskými kolekcemi roztrhl pytel, a tak pokud byste objednávali první album na míru teď, budete mít na výběr asi z 10 kolekcí :)

A pak už jsem vzala do ruky řezák a nůžky, vyrobila desky a každý jednotlivý list v albu nazdobila a snad stokrát obrátila v ruce. Na každé dvoustraně se tak budou výjimat Oliviiny fotky, ke kterým bude moci její maminka napsat několik řádků na přiložené kartičky. A co ty štítky? Ty mají zezadu oboustrannou lepicí pásku, a tak je stačí jen nalepit. Ale co bych to tady popisovala. Podívejte se radši na video a uvidíte sami.


Mamince tak album ušetří hodně času. Jen si vytiskne fotky, nalepí je do alba a napíše text. Nemusí nic zdobit ani vymýšlet. A Olivie bude mít jednou krásnou vzpomínku i záznam o tom, jaký byl její první rok života. Ten nejdůležitější.

Chcete také první album pro miminko v tomto stylu? Dělám ho jak se zdobenými vnitřními listy, tak s čistými pro ty, kdo si ho chtějí udělat více podle sebe. Alba objednávejte na e-mailu paperie@vipeta.cz.

PS: Pssst, makám na e-shopu, kde budou i nějaká hotová alba skladem. Tak mě sledujte, ať vám neutečou!

2 komentáře:

Děkuji za komentář :)